close

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę, że zamieszczone na niniejszej stronie informacje nie stanowią źródła prawa. Zapewniamy, że dołożyliśmy wszelkich starań, by były one zgodne z obowiązującymi regulacjami. Prosimy jednak pamiętać, że niniejsza strona służy wyłącznie celom informacyjnym, a informacje na niej zamieszczone nie mogą stanowić podstawy w sporach z organami administracji publicznej. W razie wątpliwości zalecamy skontaktowanie się z organem prowadzącym postępowanie administracyjne w danej sprawie oraz zapoznanie się z przepisami prawa, które mogą mieć decydujący wpływ na jej rozstrzygnięcie.

Zapraszamy również do kontaktu z prowadzoną przez nas infolinią migrant.info - 22 490 20 44.

Transportdrukuj

PORUSZANIE SIĘ PO POZNANIU

Tramwaje i autobusy

W Poznaniu najłatwiej poruszać się tramwajami, które stanowią podstawę transportu zbiorowego w Poznaniu. Przyjeżdżają punktualnie, z dużą częstotliwością i dojedziesz nimi do każdej dzielnicy Poznania, choć niejednokrotnie z przesiadką. Trasa tramwajowa ma nawet swoją nazwę PST, czyli Poznański Szybki Tramwaj. Sprawnie działa także komunikacja nocna, która funkcjonuje zazwyczaj w godzinach 23:00 – 4:00.

Kursują tutaj tramwaje o numerach od 1-18, 53 linie autobusowe (ich numeracja zaczyna się od 100), 3 tramwaje nocne, 21 autobusy nocne oraz 61 linii autobusów podmiejskich.

Bilety:

a) Forma elektroniczna: Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie karty PEKA, czyli Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej. Możesz nią płacić za jednorazowy przejazd, czyli za ilość przejechanych przystanków, kupić bilet okresowy na daną trasę lub bilet okresowy na wszystkie tramwaje i autobusy, w tym najkorzystniejszy dla studentów bilet semestralny. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj https://www.peka.poznan.pl/web/portal, w tym gdzie i jak wyrobić kartę oraz jak ją doładować.

b) Forma papierowa:  Bilety papierowe w Poznaniu są znacznie droższe niż bilet na karcie PEKA.

Rodzaj biletu

Strefa

Cena normalna

Cena ulgowa 50%

Do 15 minut

A+B+C+D

4,00 zł

2,00 zł

Do 45 minut

A+B+C+D

6,00 zł

3,00 zł

Do 90 minut

A+B+C+D

8,00 zł

4,00 zł

24-godzinny

A

15,00 zł

7,50 zł

24-godzinny

A+B+C+D

20,00 zł

10,00 zł

7-dobowy (168-godzinny)

A

50,00 zł

25,00 zł

7-dobowy (168-godzinny)

A+B+C+D

80,00 zł

40,00 zł

 

Jak zauważyłeś bilety papierowe różnią się ceną ze względu na czas, na który wykupujesz bilet.

UWAGI:

Zarówno dzięki biletom elektronicznym jak i papierowym możesz jeździć po różnych strefach, które tworzy  Poznań jako strefa „A” i  miejscowości podpoznańskie, czyli strefy A, B, C, D.

W poznaniu funkcjonują tzw. „przystanki na żądanie” – skrót „NŻ”. Jeśli chcesz zatrzymać autobus na takim przystanku musisz nacisnąć przycisk „STOP” w autobusie, znajdujący się przy drzwiach.

Podczas pandemii drzwi pojazdu otwierane są automatycznie na każdym przystanku, jednak w normalnej sytuacji trzeba nacisnąć przyciski przy drzwiach, żeby wejść lub wyjść.

Rowery

Poznań posiada rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, dzięki którym nie musisz stać w korkach, aby dojechać na uczelnię, czy do pracy. Jeśli nie masz swojego roweru to możesz skorzystać z Poznańskiego Roweru Miejskiego. Większość rowerów miejskich rozmieszczona jest na stacjach zlokalizowanych w najważniejszych punktach miasta. Aby móc wypożyczyć rower, musisz zarejestrować się  na stronie internetowej  poznanskirower.pl lub przez aplikację mobilną Poznańskiego Roweru Miejskiego i wpłacić na konto min 20 zł. Dzięki aplikacji mobilnej możesz sprawdzić wolne rowery  w okolicy, a także wypożyczyć rower poprzez włączenie skanera kodu QR i podejście z nim do roweru, a następnie zatwierdzenie wypożyczenia.

Cennik:

- 20zł Opłata inicjalna.
- 0zł Od 1 do 30 minuty. !!!
- 1zł Pierwsza godzina. (31-60 minuty)
- 2zł Druga rozpoczęta godzina.
- 4zł Każda następna Godzina.

 Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w darmowym poradniku: https://rowerowypoznan.pl/wp-content/uploads/2019/11/sposoby-na-poznan.pdf

Hulajnogi

Aby wypożyczyć jedną z dwustu hulajnóg, które znajdują się w Poznaniu, trzeba zainstalować bezpłatną aplikację Lime ze sklepu AppStore i Google Play. Dzięki niej zlokalizujesz hulajnogę, sprawdzisz poziom jej naładowania i prognozowany zasięg elektrycznej hulajnogi.

Przejazdy możesz opłacać na dwa sposoby – poprzez podpięcie karty płatniczej, z której pobierane będą pieniądze po zakończeniu jazdy, albo doładowanie konta Lime z góry.

Żeby korzystać z hulajnogi lokalizujesz ją na mapie w aplikacji, a następnie w przestrzeni miejskiej. Następnie klikasz na przycisk skanowania w dolnej części aplikacji i szukasz kodu QR umieszczonego na kierownicy. Jeśli nie da się go zeskanować, wpisujesz go ręcznie. Wypożyczenie kosztuje 2 złote za rozpoczęcie jazdy i 50 groszy za każdą jej minutę.

Samochód

Zazwyczaj w godzinach porannych jak i popołudniowych miasto jest zakorkowane, dlatego w Poznaniu lepiej korzystać z wyżej wymienionych środków transportu. Poza tym opłaty za parking są bardzo wysokie – w Centrum zapłacisz 7 zł za godzinęFrown