+48 22 490 20 44 Pomoc dla cudzoziemców zamieszkujących w Polsce

Ważne informacje

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę, że zamieszczone na niniejszej stronie informacje nie stanowią źródła prawa. Zapewniamy, że dołożyliśmy wszelkich starań, by były one zgodne z obowiązującymi regulacjami. Prosimy jednak pamiętać, że niniejsza strona służy wyłącznie celom informacyjnym, a informacje na niej zamieszczone nie mogą stanowić podstawy w sporach z organami administracji publicznej. W razie wątpliwości zalecamy skontaktowanie się z organem prowadzącym postępowanie administracyjne w danej sprawie oraz zapoznanie się z przepisami prawa, które mogą mieć decydujący wpływ na jej rozstrzygnięcie. Zapraszamy również do kontaktu z prowadzoną przez nas infolinią migrant.info - +48 22 490 20 44

Transport w Polsce

TRANSPORT PUBLICZNY W MIASTACH

W każdym mieście w Polsce można skorzystać z autobusów. W większych miastach kursują także tramwaje (np. Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań). W Warszawie można skorzystać także z dwóch linii metra.

Aktualny rozkład linii, mapy połączeń oraz rozkład jazdy dla środków transportu publicznego w Warszawie można sprawdzić na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie

(strona dostępna także w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim)

Ceny biletów w Warszawie

W Warszawie można korzystać z biletów w postaci kartonika (dla biletów maksymalnie 3-dniowych) lub z Warszawskiej Karty Miejskiej Kartę można uzyskać w oznaczonych punktach sprzedaży biletów ZTM. Pierwsza Karta Miejska jest wydawana bezpłatnie.

UWAGA: Bilet w postaci kartonika należy skasować zaraz po wejściu do autobusu lub tramwaju!

W wypadku Karty Miejskiej, by nowy bilet na niej zakodowany zaczął być ważny, kartę należy przybliżyć do kasownika. Te same bilety są ważne na tramwaje, autobusy i metro. W ramach biletu przewozić można także bagaż (np. walizkę, plecak), rowery i zwierzęta.

Warto wiedzieć:

  • Kontrola biletów: kontrolerzy nie noszą uniformów, ale kontroler musi posiadać identyfikator ze zdjęciem, numerem identyfikacyjnym oraz datą ważności. Choć na rewersie identyfikatora znajduje się imię i nazwisko kontrolera, nie ma on obowiązku podawać pasażerowi tych danych. Kontrolerzy zanim zaczną sprawdzać bilety, blokują kasowniki.
  • Kara za przejazd bez ważnego biletu w Warszawie to 266 PLN (+ opłata za przejazd). Opłata dodatkowa za przejazd bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu to 196 zł  Kontroler musi wtedy wystawić dokument potwierdzający przyjęcie opłaty. Jeśli pasażer nie chce lub nie może opłacić mandatu na miejscu, to otrzymuje pokwitowanie, na którym znajduje się informacja o wysokości należności oraz o terminie jej płatności (w tym przypadku opłatę można uiścić w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM, na poczcie lub przelewem). W tym przypadku, kontroler zażąda jednak dokumentu potwierdzającego tożsamość pasażera (np. paszportu). Jeśli opłata ta nie zostanie uiszczona w podanym terminie, to przewoźnik może skierować sprawę do sądu.
  • W Polsce nie wolno palić na przystankach!

TAKSÓWKI

Oprócz transportu publicznego w Polsce można korzystać z taksówek. W Warszawie maksymalna opłata początkowa za przejazd taksówką wynosi około 8 zł. Cena za 1 km w dzień wynosi od 2 do 3 zł. Cena w nocy może być wyższa.

W każdej taksówce są taksometry. Taksometry służą do obliczania (według ustalonych taryf, które muszą być wskazane na tylnich drzwiach taksówki) należności za długość drogi przebytej przez taksówkę lub/i za czas jej wynajęcia. Taksówkarz ma obowiązek do wystawienia na naszą prośbę paragonu.

POCIĄGI MIĘDZYMIASTOWE

W ruchu krajowym najdroższe i najszybsze są pociągi InterCity (IC) i Ekspres (EX). Tańsze są pociągi pospieszne oraz TLK. Najtańsze i najwolniejsze są pociągi osobowe.

Ceny połączeń są zróżnicowane i zależą od rodzaju pociągu i długości trasy. Na cenę mogą mieć wpływ także posiadane ulgi i obowiązujące promocje (np. bilety weekendowe; więcej informacji na temat promocji w pociągach Intercity i Expres jest dostępnych tutaj). Co do zasady, uczniowie, studenci do 26 roku życia na podstawie ważnych legitymacji korzystają z 50 % ulgi na przejazdy.

Aktualny rozkład jazdy i ceny pociągów w Polsce można znaleźć tutaj

Bilet można kupić bezpośrednio na dworcu w kasie lub przez Internet na pociągi Express, InterCity i TLK na stronie internetowej dostępnej tutaj

Więcej informacji jest dostępne na stronach Polskich Kolei Państwowych (PKP)

AUTOBUSY

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej (PKS) posiada oddziały na terenie całej Polski – w każdym mieście znajduje się dworzec autobusowy.

Rozkłady jazdy autobusów oraz cenniki biletów można sprawdzić na dworcach autobusowych na tablicach informacyjnych, w punktach informacyjnych oraz na stronach internetowych PKS (PKS ma oddziały w każdym większym mieście, a zatem szukając połączeń np. z Białegostoku, do wyszukiwarki należy wpisać „PKS Białystok”).

Bilety można kupić w kasach dworcowych lub u kierowcy bezpośrednio przed odjazdem. Poza autobusami PKS można też skorzystać z oferty prywatnych przewoźników autobusowych. Przewoźnicy prywatni dowolnie kształtują ceny, dlatego mogą się one różnić. Przewoźnicy prywatni oferują zarówno przejazdy podmiejskie, międzymiastowe, jak i międzynarodowe. W przypadku przejazdów podmiejskich informacji o przewoźników należy zasięgnąć w danym mieście, np. na dworcu autobusowym. W przypadku tego rodzaju przejazdów, bilet często można kupić bezpośrednio u kierowcy. Przejazdy międzymiastowe, jak i międzynarodowe oferują np. Flixbus, Agat, Eurolines, Intercars, Sindbad. Bilet na przejazd autokarem zwykle można kupić w wydzielonych punktach na dworcach autobusowych lub na stronach internetowych przewoźników.

SAMOLOTY

Największym portem lotniczym w Polsce jest lotnisko Okęcie w Warszawie, które utrzymuje bezpośrednie połączenia z około 50 miastami w ponad 30 krajach w Europie i na świecie. Połączenia międzynarodowe mają również lotniska w Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie.

Lotniska międzynarodowe w Polsce:

TANIE LINIE LOTNICZE

Często opłacalne jest korzystanie z usług tanich linii lotniczych. Poniżej wymienieni zostali tani przewoźnicy, którzy oferują przeloty do/z Polski. Na ich stronach internetowych można sprawdzić aktualne promocje i zniżki na bilety.

Ze względu na dynamicznie zmieniającą się ofertę tanich przewoźników warto szukać połączeń przez wyszukiwarki takie jak:

Oceń nas

Zostaw opinię
Prosimy dodać 5 i 4.