+48 22 490 20 44 Pomoc dla cudzoziemców zamieszkujących w Polsce

Ważne informacje

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę, że zamieszczone na niniejszej stronie informacje nie stanowią źródła prawa. Zapewniamy, że dołożyliśmy wszelkich starań, by były one zgodne z obowiązującymi regulacjami. Prosimy jednak pamiętać, że niniejsza strona służy wyłącznie celom informacyjnym, a informacje na niej zamieszczone nie mogą stanowić podstawy w sporach z organami administracji publicznej. W razie wątpliwości zalecamy skontaktowanie się z organem prowadzącym postępowanie administracyjne w danej sprawie oraz zapoznanie się z przepisami prawa, które mogą mieć decydujący wpływ na jej rozstrzygnięcie. Zapraszamy również do kontaktu z prowadzoną przez nas infolinią migrant.info - +48 22 490 20 44

Telekomunikacja w Polsce

TELEFONY KOMÓRKOWE

W Polsce można mieć telefon abonamentowy lub na kartę (tzw. pre-paid). Telefon na kartę to rozwiązanie korzystne dla osób, które nie mogą lub nie chcą wiązać się umową z operatorem i które raczej potrzebują telefonu do pozostawania z innymi w kontakcie, niż do prowadzenia długich rozmów. Aby skorzystać z oferty na kartę należy kupić aparat telefoniczny oraz tzw. zestaw startowy (dostępny w salonach, ale także często po prostu w kioskach), a następnie aktywować go, co następuje przez przeprowadzenie pierwszej rozmowy. Przy zakupie telefonu komórkowego oraz startera na kartę cudzoziemiec nie musi przedstawiać żadnych dokumentów. Kartę należy doładowywać co najmniej w okresach wskazanych przez operatora (np. co miesiąc lub co 3 miesiące – długość tego okresu zależy od wartości doładowania) bądź też częściej, w sytuacji gdy wykorzysta się dostępne środki.

Atutem telefonu na abonament jest to, że pod warunkiem opłacania abonamentu, nie zabraknie środków, aby wykonać połączenie, jak może się zdarzać w wypadku telefonu na kartę. Wadą natomiast jest konieczność podpisania umowy na okres co najmniej 12 miesięcy (lub dłuższej, co zazwyczaj ma miejsce wtedy, gdy kupuje się w pakiecie dobry model telefonu komórkowego) i konieczność comiesięcznego regulowania rachunku. Aby skorzystać z usług abonamentowych należy podpisać z operatorem umowę o ich świadczenie. W tym celu cudzoziemiec musi pójść do salonu operatora i przedstawić mu zestaw dokumentów. Zazwyczaj jest to: paszport, karta pobytu, zezwolenie na pracę, ważna karta kredytowa lub bieżący rachunek za telefon komórkowy lub stacjonarny. Student – cudzoziemiec może także zostać poproszony o przedstawienie legitymacji studenckiej.

W Polsce istnieje kilku popularnych operatorów telefonii komórkowej. Szczegóły ofert można znaleźć na ich stronach internetowych:

Warto wiedzieć: Połączenia w sieci jednego operatora są zazwyczaj tańsze. Czasami operatorzy oferują darmowe połączenia w tej samej sieci. Dlatego warto, by znajomi i rodzina korzystali z usług jednego operatora.

INTERNET

Średni koszt Internetu, z którego można korzystać w domu wynosi od 50 do 150 zł na miesiąc. W tym wypadku istnieje konieczność podpisania umowy (zazwyczaj przynajmniej 12-miesięcznej) z dostawcą. Bardzo często dostawcy proponują pakiet: Internet + telewizja kablowa.

Koszt Internetu różnych dostawców według województwa można porównać tutaj

W Polsce coraz popularniejsze stają się sieci wi-fi. W miastach dostęp do tego typu sieci jest często bezpłatny, ale aby z nich skorzystać, trzeba przyjść w to miejsce z własnym laptopem/telefonem z dostępem do Internetu/tabletem. Obszary, gdzie można uzyskać dostęp do wi-fi to hotspoty.

W Polsce można też korzystać z kawiarni internetowych. Kawiarnia internetowa to miejsce, w którym można skorzystać z komputerów z dostępem do Internetu.

Oceń nas

Zostaw opinię
Prosimy dodać 1 i 4.