+48 22 490 20 44 Pomoc dla cudzoziemców zamieszkujących w Polsce

Podatki w Polsce - podstawowe informacje

Podatek od osób fizycznych

Każda osoba wykonująca pracę w Polsce musi zapłacić podatek od osiągniętego dochodu. W zależności od statusu, wieku i rodzaju zatrudnienia różni się sposób opodatkowania. Po zakończeniu roku podatkowego powinieneś złożyć zeznanie roczne – PIT. W przypadku wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę oraz umowy zlecenia do końca lutego powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy PIT-11 na postawie którego będziesz musiał sporządzić deklarację PIT-37 i złożyć ją do urzędu skarbowego zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania w terminie do 30 kwietnia. Jeżeli z zeznania będzie wynikała niedopłata podatku musisz wpłacić kwotę wynikającą z zeznania na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy w terminie do 30 kwietnia.

Do wygenerowania indywidualnego mikrorachunku musisz posiadać numer PESEL albo NIP w Polsce.

Tu możesz wygenerować swój indywidualny mikrorachunek podatkowy: Mikrorachunek podatkowy (podatki.gov.pl)

Jeżeli z zeznania rocznego wynika nadpłata podatku urząd skarbowy po weryfikacji zeznania ma 30 dni na zwrot podatku na konto podatnika, które musi zostać wskazane w zeznaniu.

Pamiętaj, że twoje zeznanie roczne zostanie również automatycznie sporządzone przez Ministerstwo Finansów, na podstawie danych które zostaną dostarczone przez twojego pracodawcę. Możesz wejść na stronę Twój e-PIT (podatki.gov.pl) i sprawdzić swoje zeznanie. Jeżeli akceptujesz zeznanie może złożyć go do urzędu skarbowego online.

Oceń nas

Prosimy dodać 7 i 9.