Jesteś na:
Strona główna Mieszkalnictwo Pośrednictwo nieruchomości

Pośrednictwo nieruchomościdrukuj

Przy wyborze mieszkania pomocne mogą być agencje pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Do ich usług zaliczyć należy pomoc w wyborze nieruchomości, a także wsparcie w załatwianiu spraw formalnych. Usługi agencji są płatne, najczęściej jest to opłata w wysokości 1,5-3,0% kwoty całej transakcji.

Należy zwrócić szczególną ostrożność przy wyborze pośrednika. Do końca 2013 roku każdy pośrednik musiał posiadać Państwową Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami. Obecnie zdobycie licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami PFRN (Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości ->) jest dobrowolne. Zaleca się jednak korzystanie z usług pośredników licencjonowanych, którzy zapewniają rzetelną obsługę. PFRN prowadzi rejestr licencjonowanych pośredników nieruchomości, który dostępny jest bezpłatnie na stronie internetowej PRNF -> Niniejszy rejestr zawiera dane osobowe pośrednika, numer jego licencji, informację o wykształceniu, odbytych szkoleniach i uzyskanych uprawnieniach.

Obok licznych profesjonalnych agencji pośrednictwa na rynku polskim funkcjonują również nieuczciwi pośrednicy. Należy pamiętać, by nie dokonywać jakichkolwiek płatności przed obejrzeniem lokalu, sprawdzeniem stanu prawnego i bez osobistego kontaktu z właścicielem lub upoważnionym pośrednikiem. Nie należy dokonywać odpłatnych rejestracji czy jakichkolwiek odpłatnych aktywacji kont klienta. Nieuczciwi pośrednicy żądają niekiedy zapłaty za samo udostępnienie bazy posiadanych lokalizacji. Należy również uważać na bardzo atrakcyjne, niskie oferty cenowe. 

Uwaga: Opłatę za usługę pośrednik powinien pobrać dopiero po podpisaniu umowy najmy czy kupna–sprzedaży lokalu.

Mieszkanie można kupić również bezpośrednio. Ofert sprzedaży/wynajmu bezpośredniego można szukać w Internecie, prasie, na tablicach ogłoszeń i portalach internetowych.

Facebook