Jesteś na:

Transport w Polscedrukuj

Transport publiczny w miastach

W każdym mieście w Polsce można skorzystać z autobusów.

W większych miastach kursują także tramwaje (np. Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań).

W Warszawie można skorzystać także z jednej linii metra (druga jest obecnie w budowie).

Aktualny rozkład linii, mapy połączeń oraz rozkład jazdy dla środków transportu publicznego w Warszawie można sprawdzić na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie (strona dostępna także w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim).

Ceny biletów w Warszawie

W Warszawie istnieje kilka rodzajów biletów. W przypadku każdego rodzaju biletu jest możliwość skorzystania z ulgi (tzw. bilet ulgowy). Ogólnie, z ulgi mogą korzystać uczniowie i studenci do 26 roku życia na podstawie ważnych legitymacji.

Bilet 20-minutowy – 3,40 zł (normalny), 1,70 zł (ulgowy)

Bilet jednorazowy – 4,40 zł (normalny), 2,20 zł (ulgowy)

Bilet dobowy – 15,00 zł (normalny), 7,50 zł (ulgowy)

Bilet weekendowy – 24,00 zł (normalny), 12,00 zł (ulgowy)

Bilet 30-dniowy – 110,00 zł (normalny), 55,00 zł (ulgowy)

Bilet 90 – dniowy – 280,00 zł (normalny), 140,00 zł (ulgowy)

Bilet seniora (dla osób, które ukończyły 65. rok życia) – 50 zł

W Warszawie można korzystać z biletów w postaci kartonika (dla biletów maksymalnie 3-dniowych) lub z Warszawskiej Karty Miejskiej Kartę można uzyskać w oznaczonych punktach sprzedaży biletów ZTM. Pierwsza Karta Miejska jest wydawana bezpłatnie. W pozostałych sytuacjach, a także w przypadku zgubienia lub kradzieży, za wyrobienie nowej Karty należy zapłacić 14,00 zł.

UWAGA: Bilet w postaci kartonika należy skasować zaraz po wejściu do autobusu lub tramwaju! W wypadku Karty Miejskiej, by nowy bilet na niej zakodowany zaczął być ważny, kartę należy przybliżyć do kasownika.

Te same bilety są ważne na tramwaje, autobusy i metro. W ramach biletu przewozić można także bagaż (np. walizkę, plecak), rowery i zwierzęta.

Warto wiedzieć:

  • Kontrola biletów: kontrolerzy nie noszą uniformów, ale kontroler musi posiadać identyfikator ze zdjęciem, numerem identyfikacyjnym oraz datą ważności. Choć na rewersie identyfikatora znajduje się imię i nazwisko kontrolera, nie ma on obowiązku podawać pasażerowi tych danych. Kontrolerzy zanim zaczną sprawdzać bilety, blokują kasowniki.
  • Kara za przejazd bez ważnego biletu (oraz jeśli osoba jest uprawniona do korzystania z ulgi – bez ważnego dokumentu uprawniającego do korzystania z tej ulgi) wynosi w Warszawie od 140 do 180 PLN (+ opłata za przejazd). Kontroler musi wtedy wystawić dokument potwierdzający przyjęcie opłaty. Jeśli pasażer nie chce lub nie może opłacić mandatu na miejscu, to otrzymuje pokwitowanie, na którym znajduje się informacja o wysokości należności oraz o terminie jej płatności (w tym przypadku opłatę można uiścić w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM, na poczcie lub przelewem). W tym przypadku, kontroler zażąda jednak dokumentu potwierdzającego tożsamość pasażera (np. paszportu). Jeśli opłata ta nie zostanie uiszczona w podanym terminie, to przewoźnik może skierować sprawę do sądu.
  •  W Polsce nie wolno palić na przystankach! Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna w wysokości 500 zł.

Taksówki

Oprócz transportu publicznego w Polsce można korzystać z taksówek. W Warszawie maksymalna opłata początkowa za przejazd taksówką wynosi około 8 zł. Cena za 1 km w dzień wynosi od 1.5 do 3 zł. Cena w nocy może być wyższa.

W każdej taksówce są taksometry. Taksometry służą do obliczania (według ustalonych taryf, które muszą być wskazane na tylnich drzwiach taksówki) należności za długość drogi przebytej przez taksówkę lub/i za czas jej wynajęcia. Taksówkarz ma obowiązek do wystawienia na naszą prośbę paragonu.

Uwaga: Zamawiając taksówkę należy korzystać z usług licencjonowanych przewoźników, czyli tych, którzy należą do korporacji. Taksówki należące do korporacji są opisane (np. na tzw. kogucie lub/i z boku samochodu). Należy szczególnie uważać w okolicach dworców kolejowych, autobusowych oraz lotnisk i sprawdzać taryfy wskazane na drzwiach taksówki, ponieważ zdarza się, iż są one znaczenie zawyżone.

Pociągi międzymiastowe

W ruchu krajowym najdroższe i najszybsze są pociągi InterCity (IC) i Ekspres (EX). Tańsze są pociągi pospieszne oraz TLK. Najtańsze i najwolniejsze są pociągi osobowe. 

Ceny połączeń są zróżnicowane i zależą od rodzaju pociągu i długości trasy. Na cenę mogą mieć wpływ także posiadane ulgi i obowiązujące promocje (np. bilety weekendowe; więcej informacji na temat promocji w pociągach Intercity i Expres jest dostępnych tutaj). Co do zasady, uczniowie, studenci do 26 roku życia na podstawie ważnych legitymacji korzystają z 50 % ulgi na przejazdy, a osoby posiadające Kartę Polaka z 37% ulgi. 

Orientacyjne ceny biletów:

  • Warszawa - Kraków - od 60 do 125 zł
  • Warszawa – Gdańsk - od 120 do 170 zł
  • Warszawa – Wrocław – od 120 do 170 zł
  • Warszawa – Poznań – od 120 do 160 zł
  • Kraków - Gdańsk – do 70 do 140 zł

Aktualny rozkład jazdy i ceny pociągów w Polsce można znaleźć tutaj 

Bilet można kupić bezpośrednio na dworcu w kasie lub przez Internet na pociągi Express, InterCity i TLK na stronie internetowej dostępnej tutaj

Więcej informacji jest dostępne na stronach Polskich Kolei Państwowych (PKP)

Autobusy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej (PKS) posiada oddziały na terenie całej Polski – w każdym mieście znajduje się dworzec autobusowy.

Rozkłady jazdy autobusów oraz cenniki biletów można sprawdzić na dworcach autobusowych na tablicach informacyjnych, w punktach informacyjnych oraz na stronach internetowych PKS (PKS ma oddziały w każdym większym mieście, a zatem szukając połączeń np. z Białegostoku, do wyszukiwarki należy wpisać „PKS Białystok”).

Bilety można kupić w kasach dworcowych lub u kierowcy bezpośrednio przed odjazdem. 

Poza autobusami PKS można też skorzystać z oferty prywatnych przewoźników autobusowych. Przewoźnicy prywatni dowolnie kształtują ceny, dlatego mogą się one różnić.

Przewoźnicy prywatni oferują zarówno przejazdy podmiejskie, międzymiastowe, jak i międzynarodowe.

W przypadku przejazdów podmiejskich informacji o przewoźników należy zasięgnąć w danym mieście, np. na dworcu autobusowym. W przypadku tego rodzaju przejazdów, bilet często można kupić bezpośrednio u kierowcy.

Przejazdy międzymiastowe, jak i międzynarodowe oferują np. PolskiBus, Agat, Eurolines, Intercars, Sindbad. Bilet na przejazd autokarem zwykle można kupić w wydzielonych punktach na dworcach autobusowych lub na stronach internetowych przewoźników.

Samoloty

Największym portem lotniczym w Polsce jest lotnisko Okęcie w Warszawie, które utrzymuje bezpośrednie połączenia z około 50 miastami w ponad 30 krajach w Europie i na świecie. Połączenia międzynarodowe mają również lotniska w Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie.

Lotniska międzynarodowe w Polsce:

Tanie linie lotnicze
Często opłacalne jest korzystanie z usług tanich linii lotniczych. Poniżej wymienieni zostali tani przewoźnicy, którzy oferują przeloty do/z Polski. Na ich stronach internetowych można sprawdzić aktualne promocje i zniżki na bilety.

Ze względu na dynamicznie zmieniającą się ofertę tanich przewoźników warto szukać połączeń przez wyszukiwarki takie jak:

Facebook