Przywóz towarów do Polski z krajów należących do Unii Europejskiejdrukuj
Polska wraz z pozostałymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej tworzy unię celną, co oznacza, że:
- cła na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi UE zostały zniesione;
- w całej UE obowiązują te same stawki celne na towary przywożone spoza UE;
- obowiązują te same reguły pochodzenia w odniesieniu do produktów sprowadzanych spoza UE;
- obowiązuje wspólna definicja wartości celnej.
Służby celne w Polsce i w Unii Europejskiej prowadzą działania na granicach zewnętrznych, głównie w zakresie zwalczania przemytu, zajmowania niebezpiecznych lub podrabianych towarów, ratowania zwierząt korzystających z ochrony międzynarodowej oraz zwalczania sieci przestępczych, a funkcjonariusze celni pobierają cła przywozowe i podatki.
Wyroby tytoniowe i akcyzowe
Normy ilościowe dla wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych przeznaczonych na użytek własny (czyli nie do celów handlowych) i niepowodujące dodatkowych opłat:
1. dla wyrobów tytoniowych to ilości nieprzekraczające:
- papierosy - 800 sztuk,
- cygaretki (cygara o masie nieprzekraczającej 3 gramów na sztukę) - 400 sztuk,
- cygara - 200 sztuk,
- tytoń do palenia - 1 kilogram;
2. dla napojów alkoholowych to ilości nieprzekraczające:
- alkohol etylowy - 10 litrów,
- wino i napoje fermentowane - 90 litrów, w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego,
- piwo - 110 litrów,
- produkty pośrednie - 20 litrów.
Jeżeli podróżujący przewozi większe ilości, może być poproszony o udowodnienie, że są to produkty przeznaczone na użytek własny i/lub dostarczenie dowodu zakupu (paragonu lub faktury).
Uwaga! Powyższe limity obowiązują podróżnych powyżej 17. roku życia. Osoby młodsze nie mogą posiadać i przewozić alkoholu i tytoniu.
Gotówka
Przewóz środków pieniężnych w krajach UE w kwocie nie większej niż 10 000 euro lub równowartość tej kwoty w innej walucie nie wymaga zgłoszenia. Środki pieniężne to:
- waluta polska,
- waluta obca,
- banknoty i monety wycofane z obiegu, ale podlegające wymianie,
- papiery wartościowe pełniące funkcję płatniczą, np. czeki, czeki podróżne,
- weksle,
- złoto i platyna dewizowa.
Uwaga! Środkami płatniczymi w rozumieniu prawa dewizowego nie są karty płatnicze i kredytowe, ani środki na nich zgromadzone.
Środki pieniężne w wysokości 10 000 euro i powyżej mogą być oclone. Wjazd i wyjazd z UE z kwotą 10 000 euro lub większą lub równowartością tej kwoty w innej walucie należy zgłosić organom celnym. Formularze deklaracji dostępne są tutaj->
Deklaracja przywozu gotówki do Polski dostępna jest tutaj ->
Ważne! Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia środków płatniczych lub przekazanie nieprawdziwych danych w deklaracji podlega karze grzywny z tytułu wykroczenia skarbowego.
Paliwo
Każda ilość wyrobów energetycznych z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego UE wskazuje na przeznaczenie handlowe, jeżeli wyroby te są transportowane nietypowymi rodzajami transportu, czyli:
- w inny sposób niż w zbiornikach paliwowych pojazdów, które pozwalają na bezpośrednie wykorzystanie paliwa do ich napędu lub w kanistrach zawierających paliwa silnikowe, przeznaczone do zużycia w pojazdach w ilości nieprzekraczającej 10 litrów;
- transport paliw opałowych, w inny sposób niż za pomocą cystern używanych przez podmioty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Rośliny
Podróżujący pomiędzy krajami Unii Europejskiej mogą przewozić rośliny lub ich części. W większości krajów obowiązują jednak surowe przepisy dotyczące transportu gatunków zagrożonych i produktów z nich otrzymanych.
Transport roślin i zwierząt w celach handlowych jest poddany kontroli fitosanitarnej i wymaga uzyskania specjalistycznych zezwoleń.
Zwierzęta domowe
Zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym mogą być przewożone pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Mogą to być psy, koty, fretki.
W przypadku podróży pomiędzy państwami członkowskimi UE zwierzę musi:
- mieć elektroniczny czip,
- posiadać paszport wydawany przez lekarza weterynarii (tzw. unijny paszport dla zwierząt domowych),
- być zaszczepione przeciwko wściekliźnie (informacja o szczepieniu przeciwko wściekliźnie zawarta jest w paszporcie zwierzęcia, pierwsze szczepienie zwierzęcia uzyskuje ważność po 21 dniach od jego wykonania).
Jeżeli zwierzę (pies, kot lub fretka) nie ma skończonych 3 miesięcy i nie jest jeszcze zaszczepione przeciwko wściekliźnie, przed podróżą należy zapoznać się z przepisami krajów tranzytowych i kraju docelowego. Regulacje poszczególnych krajów dostępne są tutaj->
Polskie regulacje (w języku angielskim dostępne są tutaj-> oraz tutaj->
Uwaga! Unijny paszport dla zwierząt domowych jest wydawany tylko dla psów, kotów i fretek.
Obowiązkowa kontrola weterynaryjna w Polsce może zostać przeprowadzona wyłącznie w wyznaczonych punktach granicznych -> i jest wykonywana w przypadku, gdy:
- podróżujący przewozi więcej niż 5 zwierząt,
- zwierzęta podróżują bez opieki właściciela,
- zwierzęta są przeznaczone do celów handlowych.
Produkty pochodzenia zwierzęcego
Nie ma ogólnych ograniczeń dotyczących przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego w Unii Europejskiej. Takie same normy weterynaryjne stosuje się w przypadku:
- Andory,
- Liechtensteinu,
- Norwegii,
- San Marino,
- Szwajcarii.
Broń
Transport broni i amunicji jest ograniczony i wymaga uzyskania specjalnych dokumentów i pozwoleń i musi być zgłoszony organom celnym. Cudzoziemcy będący obywatelami Unii Europejskiej mogą przywozić i wywozić broń i amunicję na podstawie Europejskiej Karty Broni Palnej wydawanej przez państwo UE, jeżeli:
- broń ta jest wpisana do Europejskiej Karty Broni Palnej,
- cudzoziemiec jest w stanie uzasadnić powód swojej podróży z bronią.